نقش اساسی معنویت و دعا در بهبود بیماریها

  • 7 فروردين 1396
  • 939
  • 0

                نقش اساسی معنویت و دعا در درمان بیماری‌های جسمی و روحی

دعا نقش اساسی در تغییر رفتار و درمان بیماری‌های جسمی و روحی افراد دارد. دعا در بهبودی افراد بیمار نقش تعیین کننده‌ای دارد ولی این به معنای این  نیست که طب و دارو در درمان بیمار بی‌اهمیت است.

سلامت معنوی و نقش دعا در سلامت جامعه بسیار موثر است چرا که افرادی که رابطه بهتری با خدا دارند و اعتقاد قلبی و ایمان قوی تر دارند در مقابل مشکلات و حتی بروز بیماری‌ها بسیار قوی‌تر عمل می‌کنند همچنین سلامت معنوی افراد جامعه موجب عمر طولانی تر و سلامت روان پایدارتر می‌شود.

دعا موجب افزایش انرژی مثبت و دفع انرژی منفی می‌شود

دعا سیستم ایمنی بدن را قوی می‌کند چرا که دعا موجب افزایش انرژی مثبت و دفع انرژی منفی می‌شود, در نتیجه سیستم دفاعی بدن تقویت می‌شود.

قدرت درمانی دعا:

 با آن که هیچ کس  به طور قطع  نمی تواند  ثابت  کند دعا  بیماریها  را درمان می کند پزشکان  بسیاری  نمونه هایی از بهبودیها را ذکر می کنند که نمی توانند  دلیل دیگری برای آنها پیدا کنند.تنها چیزی که می دانیم  این است  که دعا و معنویت می تواند  باعث  کاهش  استرس  و بالابردن  قدرت  سیستم ایمنی  شود.

طی  تحقیقی که در سال 1997 توسط دکتر داروساز هارولد  جی کواینگ  پروفسور روانپزشکی  و علوم  رفتاری  مرکز پزشکی  دانشگاه داک بر روی  سالمندان  انجام شد  افرادی  که  به طور مکرر در مراسم مذهبی  شرکت کردند نسبت به کسانی  که در مراسم  مذهبی  شرکت نمی کنند علائم سیستم  ایمنی سالم تری  بروز  می دهند. در مطالعه ای  که در  سال  1998 بر روی  چهار  هزار نفر بزرگسال  انجام  شد مشخص شدآن دسته  از کسانی  که روزانه  دعا می کردند و به طور هفتگی  در مراسم مذهبی شرکت می کردند نسبت به  کسانی که دعا نمی کردند و یا به مراسم مذهبی نمی رفتند  چهل درصد کمتر به تنشهای شدید دچار می شدند  ، در تحقیقی که در سال 2004   در دانشگاه  آیوا  انجام شد  ارتباط  بین حضور  در مراکز مذهبی  با زندگی طولانی تر مشخص شد.

در  تحقیقی که در سال  2001 روی  زنان  دارای  سرطان سینه  گسترده انجام  شد ، " اس .ای.سفتون "  دستیار پروفسور  روانپزشکی  دانشگاه لوییزویل  دانشکده  دارو ، دریافت  زنانی  که میزان معنویت  در آنها بالا بود پخش  گلبولهای سفید خون  و شمارش کلی لمفوسیت  های  این افراد  به بالاترین  حد می  رسید، همینطور نسبت  به کسانی که  معنویت در آنها وجود نداشت  سیستم  ایمنی  قوی تر داشتند.

در سال 2002 تحقیقی که از بیماران  ایدزی گرفته شد ، مشخص  شد  که بیماران معنوی ترسطح  هورمون استرس (کورتیزول ) کمتری  دارند و تکرار  دعا  با عمر  طولانی کاملا در ارتباط  است.

ارتقای سلامت عاطفی با دعا کردن:

دعا و تمرین های معنوی منظم موجب بهبود و ارتقای سلامت عاطفی می شود

ارتباط با قدرت برتر هدف های شما را بزرگ تر و عالی تر می کند و به روزها و لحظه های زندگی شما  معنی می دهد

اعتقاد به معنویت و بودن در میان افرادی که به قدرت برتر اعتقاد دارند، موجب بهبود روابط اجتماعی می شود

معنویت و دعا موجب پیشرفت روح و سلامت روان می گردد

 معنویت در مواجهه با حوادث تلخ و غیر قابل پیش بینی زندگی به انسان کمک قابل  توجهی می کنند

دعا  و تمرین های معنوی منظم در درمان افسردگی نقش موثری ایفا می کنند

به عنوان مثال:

یک مطالعه نشان داد که در 88 فرد مسیحی بزرگسال، تکرار یک دعا ی کوتاه به مدت 10 دقیقه در روز، در یک دوره زمانی 1  ماهه موجب کاهش علایم افسردگی می شود. 

یک بررسی دیگر ثابت کرد که رفتن به اماکن مذهبی مانند کلیسا، 1 بار در هفته یا بیشتر، در پیشگیری از ابتلا به افسردگی نقش دارد. حضور در این اماکن به ویژه برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است

 مدیتیشن یا مراقبه به کاهش علایم افسردگی کمک می کند

تمرین های معنوی و دعا همچنین در بهبود بیماری های مزمن نقش دارند. در یک مطالعه بر روی 450 فرد مبتلا به ایدز مشاهده  شد که اعتقاد به یک قدرت برتر و ارتباط با او، میزان ابتلا به افسردگی در این بیماران را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و سبب افزایش امید به زندگی در آنان می شود

این اعتقاد، از افسردگی در دوران سالمندی نیز پیشگیری می کند

محققانی که به دعای شفابخش معتقدند: می‌گویند اثبات قدرت درمان نیروی برتر و خدا در شفابخشی، مقوله‌ای نیست که بتوان با کمک تحقیقات علمی به آن دست یافت.

ریموند محققی از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا می‌گوید:ابلهانه است که فکر کنید، می‌توانید با تحقیقات علمی پی به قدرت دعا در شفابخشی انسان ببرید.

یکی دیگر از متخصصانی که به اثربخشی دعا معتقد است: آلن همیلتون، جراح مغز و فارغ‌التحصیل هاروارد است که بیش از 30 سال طبابت می‌کند.

او معتقد است: نیروهای ماورا ‌الطبیعه در درمان برخی بیماران بسیار موثر بوده است و حتی می‌توان دست قدرتمند خدا را در اتاق عمل مشاهده کرد. او می‌گوید که متخصصان بیشماری را دیده است که تجربه‌های اینچنینی داشته‌اند، اما هرگز جرات واضح صحبت کردن در این‌باره را نمی‌یابند؛ زیرا هنگام تربیت پزشکان هرگز واحدی درسی با نام معجزه‌های پزشکی تدریس نمی‌شود. در مدرسه پزشکی هرگز از تاثیر نیروهای مذهبی روی شفای بیماران سخنی ارائه نمی‌شود و آنها نمی‌گویند شما زمانی چیزهایی خواهید دید که هیچ توضیحی برایشان ندارید.

دعا قوی ترین نیرو از دیدگاه دکتر کارل:
دکتر کارل، نویسنده، پزشک، جراح و زیست شناس معروف فرانسوی و دارنده جایزه نوبل می گوید: 
دعا و نیایش قوی ترین نیرویی است که انسان می تواند تولید کند. در حرفه پزشکی خود، من مردانی را دیده ام که پس از آن که تمام معالجات در حال آنان مؤثر واقع نشده بود، با نیروی دعا ونیایش از بیماری رهایی یافتند. 
ایشان اظهار داشته اند: نیایش را نباید با مرفین هم ردیف دانست زیرا نیایش در همان حال که آرامش را پدید آورده است، به طور کامل و صحیح در فعالیت های مغزی انسانی یک نوع شکفتگی و انبساط باطنی و گاه قهرمانی و دلاوری را تحریک می کند.

بهبودی معنوی :

معنویت یعنی اینکه انسان به وجود خدایی در ورای هوش و توان ما اعتقاد داشته‌باشد و اینکه بتواند به سادگی با او ارتباط پیدا کند.این خدا می‌تواند احساس الهام معنوی، شادی، امنیت، آرامش روان را در انسان بیافریند و انسان را به ماورای چیزهای ممکن ببرد با وجود اینکه او اطمینان نداشته‌باشد که چنین قدرتی وجود دارد.

در بهبود معنوی، هنگامی‌که نیرویی که انسان به آن نیاز دارد وارد بدن می‌شود، بدن، ذهن و روح بهبود می‌یابند و همگی در یک نظم یگانه، در جهت سلامتی، متمرکز می‌شوند. بهبودی روحانی و معنوی می‌تواند در درمان تمام مشکلات روانی و جسمی‌ موثر باشد.

 

نقش اساسی  معنویت و دعا در بهبود بیماریها

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh